OYLAT MAĞARASI

3 milyon senelik tamamı ile doğal oluşum bir mağaradır. Toplam uzunluğu 750 metre yüksekliği 93 metredir. Astım, nefes darlığı, bronşit gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir. İçeride göreceğiniz sarkıt ve dikitlerin 1 cm i 16 yılda oluşmaktadır. İçerisinin sıcaklığı yaz – kış +18 derecedir nem %90 dır.

OYLAT ŞELALESİ

Çağlayan Otel önünden gidilen yürüyüş parkuru üzerinden ulaşılan Oylat Şelalesi ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor. Çam, kestane ve kayın ağaçları arasından gidilen güzergah üzerinde de irili ufaklı doğal şelaleler bulunmaktadır. Bol oksijenli ortamı ve etkileyici güzellikte manzarasıyla Oylat Kaplıcalarına gelen misafirlerin uğrak yeridir.

ORTAKÖY KERVANSARAY

İnegöl'e 5 km mesafede bulunan Ortaköy Kervansarayı Karacabey tarafında, padişahın tımar olarak kendisine verdiği arazi üzerinde 1454 yılında yapılmıştır. Kervansaray, Bursa'yı Kütahya ve İçanadolu'ya bağlayan yol üzerinde köyün batısında bulur ve tamamen kesme taştan yapılmıştır. Kapısı güneye bakan yapı, kuzey-güney doğrultuda dikdörtgen planlıdır. Destekleri bağlayan sivri kemerler güneyde duvar payelerine oturur. Giriş kapası ise basık kemerlidir. Üçgen payandalar gönde duvarlarının yarısı yüksekliğindedir. Kervansarayı dıştan bir zarf gibi büyük bir tonozla örtülmüştür. Ortaköy kervansarayı yan nefler üzerindeki lalerileriyle Selçuklu tek katlı planıyla Osmanlı kervansarayları arasında bir özelliği gösterir. 700 yıldır zamana meydan okuyan bu mimari eser tarihi dokusu bozulmadan 2008 yılında yapılan restorasyon sonucunda tarihi bir kültür merkezine dönüştürülmüştür. Ortaköy kervansarayı Bursa'da tarihi ipekyolu üzerinde bulanan ve günümüze kadar ayakta kalan 2 önemli kervansaraydan biridir.

KÖYLÜ PAZARI

Oylat'a yakın köylerde yaşayan insanların doğal organik ürünlerinin satışının yapıldığı ve havuz – hamam malzemelerinin satıldığı hergün açık olan yerdir.

İNEGÖL KENT MÜZESİ

İnegöl Kent Müzesi, İnegöl ilçesinin tarihi ve kültürel değerlerine ışık tutacak nitelikte objelerin sergilendiği, 10 Ocak 2009 yılında hizmete girmiş bir müzedir. Türkiye’nin ilk ilçe “Kent Müzesi” olma özelliğini taşır. BOSKİ adıyla bilinen ve 19.yüzyıldan kalma bir yapı olan üç katlı eski belediye binasında hizmet vermektedir. Müzede İnegöl’ün tarihi, sosyal hayatı ve kültürü 25 ayrı odada anlatılmıştır. Müzenin birinci ve ikinci katında prehistorik devirlerden günümüze kadar olan İnegöl tarihi anlatılıyor. Müzenin üçüncü katında ise sağlık, turizm, spor, ipek böcekçiliği, tütüncülük, mutfak kültürü, köy odası, çeyiz odası ve berber bölümleri gibi sosyal yaşam tarihi bulunuyor. Müzenin en çekici yanı İnegöl’ün yaşam kültürünü yansıtan bölümleridir. Ayrıca müzede kişisel sergiler için sergi salonu ve 100 kişi kapasiteli çok amaçlı bir salon bulunmaktadır.

Sohbete başla.
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?